Eğitmen: Ümit Işlak

Hedef Kitle: Lise 3, Lise 4 öğrencileri ve yeni mezunlar

Kontenjan: 15 katılımcı

Tarihler:

  • 15 Eylül Çarşamba, 19.00 – 21.00
  • 22 Eylül Çarşamba, 19.00 – 21.00
  • 29 Eylül Çarşamba, 19.00 – 21.00
  • 6 Ekim Çarşamba, 19.00 – 21.00

Amaç:

Çeşitli ilginç örnekler üzerinden matematiğin branşlarından bazıları hakkında fikir edinmek. Günümüz dünyasında matematikçilerin ne gibi konularla ilgilendiklerine dair hissiyat kazanmak. Ufak tefek tadımlık ispatlar görmek. 

Konular:

Konuların detaylarını ilk derste paylaşacağım. Örnekler göreceğimiz birkaç konu söylemek gerekirse: sayı teorisi, kriptografi, istatistik, algoritmalar, sosyal seçim teorisi. 

Kaynak:

Kitap olarak ilk taslağını bitirdiğimiz “Meraklı Liselilere Matematik” adlı kitabımızı kullanacağım. İlgili bölümler öğrencilere dersler başlamadan iletilecektir.

Katılımcılara katkı:

Genel kültür kazanmak, ilginç problemler/bulmacalar görmek, matematiğin farklı branşlarına dair fikir edinmek, matematiğin diğer bilim dallarıyla ilişkilerine dair bilgiler duymak, ilerleyen zamanlardaki kariyerleri için birçok meslek hakkında hikayeler dinleyip fikir sahibi olmak.

Notlar:

  1. Başvurmadan önce dört dersin dördüne de gelebileceğinize dair emin olmanız önemli. Daha önce internetten anlattığım derslerde katılımcılar arasında dört derse de katılacağını söylemesine rağmen sıfır derse katılanlar oldu. Lütfen sadece katılabilecekseniz başvurun.
  2. Derslerde kamera açılmasını rica ediyorum. 

Ders ücretsizdir. Derse katılmak için başvuru zorunludur.

Son Başvuru Tarihi: 7 Eylül 2021 Salı, 17.00

Başvuru Sonuçların Açıklanması: 11 Eylül 2021 Cuma